Franchise sistemi ve eğitim kurumları

Hack Forum

Administrator
Yönetici
Tepki
8
Okul öncesi eğitimden alternatif eğitim merkezlerine, kolejlerden dil kurslarına ve dershanelere kadar birçok kurumun bulunduğu eğitim sektörü her geçen gün büyümektedir. Dershane sisteminde meydana gelen değişimlerden dolayı özel okullarda eğitim gören öğrencilerin sayısının üç katına çıkması beklenmektedir. Bu eğitim sektörünün büyüyecek olması ile sektördeki öncü eğitim kurumları bayilik vererek bu pastadan kendi payını almaya çalışmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 30 adet farklı eğitim kurumu 2015 yılının sonuna kadar 750 adet yeni şube açmaya hazırlanmaktadır.
Eğitim sistemindeki bu büyüme de girişimci kişilerin dikkatini çekmiştir. Yeni açılacak olan 750 adet yeni şube için franchising sistemi kullanılacak. Yeni bir arayan girişimciler için bu kurumlardan franchise almak çok iyi bir yatırım olacaktır. Özel okul, dil okulu, anaokulu ve alternatif eğitim kurumları bu sistemle büyümeyi düşünmektedir.

[Resim: franchise-almak.jpeg]

Yeni girişimciler dil okulu bayiliği ya da dershane bayiliği almak isteseler de bazı şartları yerine getirirken, belli meblağlar da ödemek mecburiyetinde olacaklardır. Dershane sisteminin değişmesiyle öğretim içinde %4,5 olan özel okul payının ikiye katlanması beklenmektedir. Bu sebeple de özel eğitim alanındaki markaların yeni okullar açması kaçınılmazdır. Genellikle Anadolu Lisesi olarak açılan okullar son dönemde sağlık meslek lisesi olarak da açılmaya başladı. Fakat önümüzdeki senelerde bu tarz eğitim kurumlarının yerine kolejlerin ve özel anaokullarının açılması beklenmektedir. Sektördeki öncü markalarda franchising ile yeni okullarını açmaya başlamışlardır. Bir anaokulu ya da dil okulunun açılması için gereken franchising bedeli 18 bin TL civarında bir fiyatlardan başlamaktadır. Sonrasında yapılacak olan okulun toplam bedeli ise sunduğu imkânlar, kapasite ve eğitim seviyesi gibi etmenler dâhilinde 15 milyon TL gibi fiyatlara ulaşabiliyor.

Uzun süredir dershane olarak eğitim veren kurumlarda değişim sebebiyle kolejlere dönüşme çabasındalar. Fakat bu kolay bir iş gibi gözükmüyor. Dershane alanındaki öncü markaların sahip olduğu çok sayıdaki dershanenin tamamının koleje dönüştürülmesi uzak bir ihtimal olarak görülebilir. Bu markalarda birçoğunu kapatmak zorunda kalacakları dershaneleri, kendi franchising sistemleriyle olabildiğince koleje dönüştürmeye çalışacak. Franchise bayiliği için :