İnsan Aldanmış Durumda

Hack Forum

Administrator
Yönetici
Tepki
8
İnsan Aldanmış Durumda

Zâriyat Suresi 56 : Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

İnsan kendisine verilen en kıymetli ve hiçbir bedel ile satın alınamayacak olan zaman sermayesini nasıl da çarçur edip hiç pahasına harcıyor. Sanki tüm kâinat sadece kendisi yesin, içsin, gezsin diye döndürülüyor. Sanki dünyadaki herşey sadece kendisi gülüp eylesin diye kendisine hizmet ettiriliyor. Zaman sermayesini, bir tek ol emri ile sayısız galaksiler yaratan Allah Teala'ya muhatap olabilmek için değil, Allah Teala'nın hazinelerinin yanında bir sineğin kanadı kadar dahi değeri olmayan ve sadece kiracısı olduğu dünya uğruna çöpe atıyor.

Hazret-i Muhammed (s.a.v.) efendimiz buyurdular : “İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.” (Buhârî)

İnsan aldanmış durumda.
Kısacık zamanda ve değersiz dünya için bile Rabbini unutacağına şahitlik ediyor. Kendisine sonsuz nimetler veren Rabbine ufak bir olumsuzlukta küsmeyi hakkı bilerek kendi isyanına şahitlik ediyor. Ben yaratılmak istemedim diyerek kendi şükürsüzlüğüne şahitlik ediyor. İnsan Allah Teala'yı unutarak yaşadığı her nefeste sonsuz mükafatı layık olmadığına, kendisi aleyhinde şahitlik ediyor.

İnsan emaneti hakkıyla teslim edip beraat belgesini almayı başarırsa, dünyada uğruna çalıştığı herşeyden çok daha değerlisinin, sonsuz bir süre ile ve zahmetsiz olarak kendisine verileceğine inanmadığını lisanı hali ile tasdik ederek, cezası sonsuza dek sürecek bir suçu işlemiş bulunuyor. Kendisini sonsuz mükafata götürecek olan teklifi yerine getiremediği için sonsuz azaba müstehak oluyor.

Dünya esasen insan için sonsuz yaşamından önce bir eğitim sahası, sonsuza dek sürecek yolculuğun ilk adımı ve kendisine sonsuz mükafatları verecek olan Allah Teala'yı sıfatları özelinde tanıma meydanıdır. Malesef pek çokları teklifin anlamını ve ağırlığını anlayamadan ve beraat belgesini alamadan dünyadan göçüp gidiyor. Kendisine zamanı verene senin için ayıracak zamanım yok deme gafletinde bulunuyor.

-Ölüm her nefeste bizi yokluyor ve piyangonun bize vurması için fırsat kolluyor.
-Eninde sonunda olacak olan sandığın kadar uzak değil.
-Kendine karşı bu kadar mı zalimsin yada gerçeğe karşı bu kadar mı cahilsin.
-Vakti gelmedi mi Rabbine dönmenin.
-Eninde sonunda döneceksin, ya isteyerek döneceksin ya da istemeyerek döneceksin.

Ahzap Suresi 72 : Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir.