WinZip Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Hack Forum

Administrator
Yönetici
Tepki
8
Büyük boyutlu fotoğraflar, videolar ve dosyalardan bir nebze de olsa kurtulmamazı sağlayan WinZip, dosya sıkıştırma yazılımları arasında en popülerler olanlardan biri. Özellikle ticari amaçlı ve kütüphane dosyaları için çok fazla kullanılıyor. Wordpress temaları gibi web tasarım dosyaları için de genellikle Zip kullanımı tercih ediliyor. Büyük boyutlu dosyaları sıkıştırma işlevini görüyor.

WinZip ücretli bir program. Sitesinden indirdiğiniz zaman 21 günlük deneme süresi veriyor. Bu sürenin sonunda yazılımı satın almanız gerekli. Genellikle ticari amaçlı kullanıldığı için fiyatları da biraz yüksek diyebiliriz. Başlangıç fiyatı şu an için 236 TL olarak gözüküyor ve en yüksek paketi olan WinZip Pro Combo 569 TL’ye kadar çıkabiliyor. Rakibi WinRar ile arasında ise sadece dosya sıkıştırma formatı farkı var.

WinZip nedir?

[Resim: acb517aa1d4f00c1f43e452f1c9228e76a7ce778.jpeg]

WinZip bir dosya sıkıştırma yazılımıdır. Adından da anlaşılacağı üzere yüksek boyutlu dosyaları Zip formatında sıkıştırıyor. WinZip ve WinRAR arasındaki fark ise burada devreye giriyor. WinRAR dosyaları RAR formatında sıkıştırıyor. Ücretsiz olmasından dolayı WinRAR şu an daha fazla tercih edilse de, ticari kullanımlarda WinZip daha önde gözüküyor. Bugüne kadar 1 milyardan fazla indirilmeye sahip.

Dosyaları sıkıştırma işlemini gerçekleştirdikten sonra DroBox, Google Drive ve OneDrive gibi birçok bulut depolama platformuna da bağlantı imkanı sağlıyor. Ayrıca Zip dosyaları ek yazılım gerektirmeden Windows ve Mac işletim sistemlerinde de açılabiliyor. Bu nedenle kullanım kolaylığı açısından WinRAR’a göre daha avantajlı diyebiliriz. Ayrıca iddialarına göre banka güvenliği düzeyinde koruma sağlıyor.

WinZip ne işe yarar?

[Resim: ea77b2bb330e66ca7c78b281c4481872bfc4e3d7.jpeg]

Bir sıkıştırma programı olduğu için aslında en basit haliyle dosyaları sıkıştırmaya yarıyor. Özellikle büyük boyutlu fotoğrafları sıkıştırmak istediğiniz zaman çok işlevli bir program haline gelebiliyor. Zip dosya formatı, RAR’a göre daha yavaş olabilir ancak WinZip’in öne çıkan konusu fotoğraflar ve kolay kullanımı oluyor. Bir fotoğrafın boyutunu %25’e kadar hiç görüntü kaybı olmadan indirebiliyor.

Bunun dışında Zip dosya formatı yukarıda da bahsettiğimiz gibi kütüphaneler, şirketler ve özel kurumlar tarafından kullanılıyor. Dosya güvenliği oluşturma konusunda iyi iş çıkardığını da söyleyebiliriz. Bir Zip formatındaki dosyayı internetten indirdiğiniz zaman programı çalıştırmadan da dosyayı açabilir veya düzenleyebilirsiniz.
WinZip nasıl kullanılır?

• Adım #1: WinZip deneme sürümünü indirin,
  • Adım #2: İnen dosya ile kurulum işlemini yapın,
  • Adım #3: Programı açın,
  • Adım #4: Dosyaya sağ tıklayıp Add/Move to Zip file seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: Veya dosyaları programa sürükleyin,
  • Adım #6: Dosyaları Zip formatında kaydedin.